przychodzeń

   Z żalem informujemy, iż odszedł na wieczny spoczynek Nasz wieloletni współpracownik i przyjaciel, płk lek. med. Henryk Przychodzeń. Msza Święta w intencji zmarłego planowana jest na najbliższą sobotę, 9 marca o godzinie 10:00 w Kościele p.w  Miłosierdzia Bożego. Z kolei uroczystości pogrzebowe w tym samym dniu o godzinie 12:00 na Cmentarzu Komunalnym w Żarach.

 

   Henryk Przychodzeń urodził się 14 sierpnia 1946 r. Ukończył Wojskową Akademię Medyczną w Łodzi. Zdobył dyplom z dwóch specjalizacji: chorób wewnętrznych i transfuzjologii. Po ukończeniu medycznej uczelni przyjechał na staż do 105. Garnizonowego Szpitala Wojskego w Żarach. W latach 1972-1975 pracował jako lekarz 43 dywizjonu artylerii rakietowej w Żarach. Przypisuje się temu lekarzowi rozwinięcie Stacji Krwiodawstwa w Naszym Szpitalu.

   Lekarz- żołnierz otrzymał wiele wyróżnień, nagród i odznaczeń, między innymi „Złoty Krzyż Zasługi”, Złoty Medal  "Zasłużony  dla Obronności Kraju”, Złoty Medal  "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Złotą Odznakę „Zasłużony działacz Ligi  Obrony Kraju”, Odznakę Honorową „Za wzorową Pracę w Służbie Zdrowia, Odznakę Honorową PCK,  czy Medal ONZ. Na misji pokojowej w  Syrii w roku 1985 pełnił służbę lekarza  hematologa- transfuzjologa.

   W 2003 roku płk lek. med.  Henryk Przychodzeń przeszedł w stan rezerwy. Po zakończeniu funkcjonowania Stacji Krwiodawstwa objął kierownictwo Izby Przyjęć, w następnej kolejności SORu, a od 2012 pracował jako lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej.  Oprócz działalności zawodowej udzielał się również społecznie. Był człowiekiem wykształconym, ambitnym a zarazem skromnym i pełnym dobroci dla drugiego człowieka. I takim go z pewnością zapamiętamy.

 

 

 

Tekst: mgr Deniz Mrozik/ Rzecznik Prasowy

Literatura i Zdjęcie: Lekarze Szpitala Wojskowego w Żarach, Kopociński Z., Kopociński K., Jeśmian Cz.,  s. 324-325, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Żary, 2014