W Pracowni Diagnostyki Laboratoryjnej  w filii 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żaganiu jest możliwość wykonania badania w kierunku COVID przy jednoczesnym określeniu obecności wirusa RSV oraz wirusa GRYPY typu A i B. Niewątpliwą zaletą – multitestu - jest jego wszechstronność i możliwość uzyskania aż trzech wyników z jednego wymazu, co w przypadku małych dzieci jest szczególnie istotne.

Obecnie szeroko rozprzestrzeniającym się wirusem wśród małych dzieci jest RSV (Syncytialny Wirus Oddechowy, z rodziny Paramyxoviridae), który jest główną przyczyną infekcji dolnych dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzelików czy zapalenie płuc.

Musimy pamiętać, że aby  zastosować właściwe leczenie niezbędna jest diagnostyka, szczególnie taka, która pomaga różnicować objawy, a które w przypadku covid, grypy i RSV mają bardzo zbliżony przebieg.  Dlatego w naszym laboratorium jesteśmy w stanie określić rodzaj zachorowania, co dla lekarza pediatry będzie szczególnie pomocne przy zastosowaniu skutecznej terapii do leczenia  infekcji u  dziecka.

Metodą pobrania materiału od chorego dziecka do badania jest wymaz z nosogardzieli lub wymaz ustno - gardłowy. Wymazy realizują nasze punkty wymazowe, zarówno w Żarach jak i w Żaganiu. Uzyskany materiał badany jest metodą RT-PCR - bardzo czułą metodą wykrywania wirusów, nawet przy niewielkiej ich obecności. Wynik badania otrzymujemy zazwyczaj jeszcze tego samego dnia.

Punkty wymazowe:

105 SzWzP SP ZOZ - Punkty wymazowe COVID-19 (105szpital.pl)

Badanie realizujemy w ramach NFZ, szerszych informacji udzielają pracownicy laboratorium. Zachęcamy do kontaktu zwłaszcza lekarzy rodzinnych i pediatrów (tel. 68 477 12 18).

Multitest PCR SARS-CoV-2/Flu/RSV można wykonać również odpłatnie, str. 38 w (Cennik)

105. Kresowego Szpitala Wojskowego

z Przychodnią SPZOZ w Żarach

Materiał w Radio Zachód:

Multitest dla dzieci wykryje aż cztery wirusy, w tym covid i grypę (zachod.pl)

W 105. Kresowym Szpitalu Wojskowym można wykonać dziecku multitest. Sprawdź listę punktów wymazowych | Żary Nasze Miasto

fot. pixabay.com