ODDZIAŁ DERMATOLOGICZNY
 

 

 
  
105. Kresowy Szpital Wojskowy

z Przychodnią  SPZOZ Żary    
                       
  Budynek nr 28   
               


                   Dyżurka pielęgniarska                      

tel. 68 470 78 42  

 

Pielęgniarka oddziałowa: 68 470 78 27

Ordynator/kierownik: 68 470 78 24

dermatologia

 

 
KADRA MEDYCZNA:

 
Kierownik Oddziału:
    
     dr n. med. Samira Abu Faraj-Mączka
     Specjalista dermatologii i wenerologii
 
Asystenci:

     lek.med. Junona Czyż-Kulczycka
     Specjalista dermatologii i wenerologii
 
Lekarze odbywający szkolenie specjalistyczne:
    lek. med. Grudziecka Małgorzata

    lek. med. Werschler Małgorzata

    lek.med ppor.  Bilińska Aleksandra

    
Pielęgniarka oddziałowa:
     Urszula Szuter
     magister pielęgniarstwa, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa geriatrycznego

 ODDZIAŁ / WYKONYWANE ŚWIADCZENIA


 Oddział Dermatologiczny naszego szpitala jest jedynym oddziałem tej specjalizacji w województwie lubuskim. Zapewnia leczenie stacjonarne chorób skóry wszystkim Lubuszanom, ale także pacjentom z województw sąsiedzkich.

Oddział posiada 19 łóżek szpitalnych.

Do najczęściej diagnozowanych i leczonych chorób skóry należą: łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry, liszaj płaski, owrzodzenia podudzi, a także choroby pęcherzowe.

W ramach szeroko pojętej diagnostyki wykonujemy specjalistyczne badania z zakresu mykologii, bakteriologii i wenerologii. Prowadzimy ocenę dermatoskopową wszelkich podejrzanych zmian skórnych z czerniakiem na czele. W razie potrzeby dysponujemy możliwością zlecenia oceny hist.-patologicznej pobranych materiałów. Przeprowadzamy drobne zabiegi z zakresu chirurgii dermatologicznej, zabiegi krioterapii, elektrokoagulacji. Prowadzimy fototerapię naświetlaniem ultrafioletowym UVB 311nm w przypadku takich chorób jak: łuszczyca, choroby alergiczne, choroby przebiegające ze świądem skóry, bielactwo, łysienie.

Zapewniamy szybką i pełną diagnostykę oraz terapię zmian nowotworowych i przednowotworowych skóry. W lecznictwie ogólnym stosujemy antybiotykoterapię, leki antyhistaminowe, leczenie kortykosterydami, immunosupresyjne, retinoidami itp.

Oddział dysponuje nowoczesną lampą do naświetlania ultrafioletem UVB 311nm, aparatem do krioterapii, dermatoskopem do oceny znamion barwnikowych, urządzeniem lancetron do zabiegu elektrokoagulacji.

W Oddziale każdemu choremu profesjonalną opiekę medyczną zapewnia doświadczona i wyszkolona kadra lekarsko - pielęgniarska.

Pacjenci Oddziału konsultowani są w razie potrzeby przez innych lekarzy specjalistów. Przy Oddziale funkcjonuje Specjalistyczna Poradnia Dermatologiczna umożliwiająca kontrolę i kontynuację leczenia w warunkach ambulatoryjnych. Do Poradni Dermatologicznej nie jest wymagane skierowanie. Poradnia jest czynna w godzinach rannych i popołudniowych.