W dniu 09.09.2022 r. w filii szpitala w Żaganiu odbyła się próbna ewakuacja szpitala.

1

W dniu 14.09.2022 r. pożegnaliśmy kapelana 105 Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Żarach księdza Krzysztofa Burzyńskiego. Ksiądz kończy posługę w naszym szpitalu, która trwała nieprzerwanie od 2015 roku.

1

Zawsze mogliśmy liczyć na jego dobre słowo. Nawet w bardzo trudnym czasie epidemii cieszyliśmy się jego nieocenionym wsparciem i pomocą-zarówno pacjenci, jak i personel szpitala.

 08.09.2022r.

105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Żarach został wybrany na realizatora zadania Narodowej Strategii Onkologicznej pn. ,,Program badań w kierunku wykrywania raka płuca” – na lata 2022-2023. Celem zadania jest zwiększenie wykrywalności nowotworu płuc we wczesnych stadiach jego zaawansowania, poprzez przeprowadzanie badań niskodawkowej tomografii komputerowej wśród populacji objętej programem.

Kliknij, aby otworzyć/pobrać ankietę


,,Programu badań w kierunku wykrywania raka płuca” w latach 2022-2023


Cele Programu:


• zwiększenie odsetka raka płuca wykrywanego we wczesnych stadiach zaawansowania poprzez przeprowadzanie badań tomografii komputerowej (NDTK) wśród populacji objętej Programem,

• zwiększenie odsetka wyleczenia (5-letnich przeżyć),

• obniżenie umieralności na raka płuca,

• obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju (dzięki leczeniu raków wykrywanych we wczesnych stadiach zaawansowania),

• zwiększenie dostępu do badania u osób z grup wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca.


Opis Programu:


Program polega na wykonywaniu badań tomografii komputerowej w populacji osób wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Do badań zostaną zakwalifikowane osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy ośrodka przesiewowego lub lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.


Badana populacja:


Kryteria włączenia:

1) osoby w wieku 55–74 lata, które:

• palą minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat (tzw. 20 paczkolat) i są aktywnymi palaczami,

• paliły minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat i rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu (dot. ostatniego okresu abstynencji)

2) osoby w wieku 50–74 lata, które:

• palą minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat (tzw. 20 paczkolat) i są aktywnymi palaczami,

• paliły minimum paczkę papierosów dziennie dłużej lub równo przez 20 lat i rzuciły palenie nie więcej niż 15 lat temu (dot. ostatniego okresu abstynencji)

• mają potwierdzony jeden z czynników ryzyka:

• z uwagi na wykonywany zawód były narażone na działanie krzemionki, berylu, niklu, chromu, kadmu, azbestu, związków arsenu, spalin silników diesla, dymu ze spalania węgla kamiennego, sadzy,

• podlegały ekspozycji na radon,

• chorowały na raka płuca, chłoniaka, raka głowy i szyi lub nowotwory zależne od palenia tytoniu, np. raka pęcherza moczowego,

• osoby z bliskiej rodziny (krewni pierwszego stopnia) chorowały na raka płuc,

• chorują na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) lub samoistne włóknienie płuc (IPF).

Osoba spełniająca warunki włączenia do Programu może być jego uczestnikiem, jeżeli ma świadomość ewentualnej konieczności przeprowadzenia inwazyjnych procedur diagnostycznych i ewentualnego zabiegu chirurgicznego. Każda osoba będąca uczestnikiem Programu ma możliwość rezygnacji z udziału w nim na dowolnym etapie.

Zadanie finansowane jest ze środków budżetu państwa przez Ministerstwo Zdrowia.

Ankiety dostępne są w punktach rejestracyjnych w szpitalu w Żarach oraz w filii w Żaganiu oraz na stronie internetowej szpitala.

Szczegółowe informacje dotyczące programu można uzyskać:

W szpitalu w Żarach:

• telefonicznie: od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-14.00, nr tel. 729 112 120;

• osobiście: 68-200 Żary, ul. Domańskiego 2- w godz. 12:00-14:00 w bud. 23 (poliklinika), gab. nr 111 (I piętro).

W filii szpitala w Żaganiu:

• telefonicznie: od poniedziałku do piątku, w godz. 12.00-14.00, nr tel. 729 112 140;

• osobiście: 68-100 Żagań, ul. Żelazna 1a- w godz. 12:00-14:00 w rejestracji ogólnej.

Wypełnioną ankietę można również przesłać elektronicznie, na adres:

  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

,,Umarłych dotąd wieczność trwa, dokąd pamięcią im się płaci”

W. Szymborska

 

Panu mjr rez. lek. Januszowi Jasińskiemu

składamy najszczersze wyrazy współczucia i przekazujemy słowa otuchy

z powodu śmierci Mamy.

Łączymy się w bólu z rodziną i wszystkimi bliskimi.

Komendant oraz pracownicy 105. Kresowego Szpitala Wojskowego

Z wielkim żalem zawiadamiany, że w dniu 12 sierpnia br. w wieku 78 lat, odeszła Danuta Feruś.

Pani Danuta była wieloletnią lekarką Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

Msza żałobna zostanie odprawiona w dniu 17 sierpnia br.  o godz. 08:00 w kościele NNMP w Lubsku.

Ceremonia pogrzebowa odbędzie się 17 sierpnia 2022 r. o godzinie 12:00 na Cmentarzu Komunalnym w Lubsku.

 

Rodzinie oraz bliskim składamy głębokie wyrazy współczucia

Komendant oraz pracownicy 105 Kresowego Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Żarach

W dniu 15 lipca 2022r. Pracownię Hemodynamiki 105 Kresowego Szpitala Wojskowego odwiedził wybitny kardiolog, prof. Maciej Lesiak – kierownik Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Profesor przeprowadził zabiegi szkoleniowe udrożnienia przewlekle zamkniętych naczyń wieńcowych (CTO), podczas których asystował mu kierownik naszej Pracowni – dr Przemysław Nowicki. Standardowym leczeniem operacyjnym takiej postaci choroby wieńcowej jest zabieg kardiochirurgiczny.

hemo220722

Tekst: dr n. med. Przemysław Nowicki

Foto: Monika Kogut- Kierownik Działu Organizacyjno-prawnego

W dniu 3 lipca br. na terenie Zespołu Pałacowo Parkowego w Iłowej zorganizowany został 2 LUBUSKI PIKNIK ZDROWIA. Pikniki zdrowia służą promocji profilaktyki zdrowotnej oraz mają zachęcać pacjentów do regularnych badań.

1

Zdrowie lubuskich pacjentów jest nam bardzo drogie, dlatego też 105 Kresowy Szpital Wojskowy chętnie wziął udział w takim wydarzeniu!

W dniach 29-30.06.2022 w 105-tym Kresowym Szpitalu Wojskowym SP ZOZ zorganizowane zostało szkolenie z wykonywania badań ultrasonograficznych dla lekarzy. W warsztatach wzięło udział 16 lekarzy naszego szpitala, głównie ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz Oddziału Chirurgii.

 usg2022 1

usg2022 2

W dniu 17.05.2022 r. w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym odbyło się seminarium szkoleniowe pn. Urazy głowy – diagnostyka i leczenie. Szczególną uwagę zwrócono na aktualne zalecenia kliniczne. Szpitalny Oddział Ratunkowy 105. Kresowego SzWzP SPZOZ w Żarach dysponuje wysoko wyspecjalizowaną kadrą medyczną, jeśli chodzi o personel lekarski, pielęgniarski i ratowników medycznych. Jako jeden
z nielicznych w Polsce posiada 3 lekarzy z tytułem naukowym doktora nauk medycznych.

Planowane są kolejne szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji i wdrażania najnowocześniejszych schematów postępowania w sytuacjach ratowania pacjenta
w ciężkich stanach.

 

2806 1

Podkategorie